|

Informacje o realizacji projektu partnerskiego KSOW nr 25/2021

Nowe perspektywy dla lubuskich obszarów wiejskich

               

 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

 

W dniu 24 czerwca 2021 r., została zawarta umowa nr 25/2021 między Województwem Lubuskim – Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze a Związkiem Młodzieży Wiejskiej jako „Partnerem KSOW” na realizację operacji: Nowe perspektywy dla lubuskich obszarów wiejskich, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Plan operacyjny na lata 2020 – 2021.

Głównym celem operacji jest wymiana wiedzy pomiędzy młodymi rolnikami oraz podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich, wpływającej na aktywizację i zwiększenie ich udziału w podejmowaniu wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju gospodarczego oraz poprawy jakości życia na obszarach wiejskich poprzez organizację szkolenia oraz przeprowadzenie prezentacji w gospodarstwach.

Cele szczegółowe operacji:

- Poszerzenie wiedzy i umiejętności młodzieży z zakresu przetwórstwa i podejmowania różnorodnych form przedsiębiorczości skutkujących dywersyfikacją i uzyskiwaniem dodatkowych dochodów gospodarstw domowych.

- Promowanie z włączeniem przykładów dobrych praktyk, działań wspólnych rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w ramach m.in. GPR, spółdzielni, przedsiębiorstw społecznych oraz działania Współpraca PROW 2014-2020.

 

Efektem natychmiastowym realizacji operacji będzie przeszkolenie grupy 75 osób będących rolnikami, domownikami rolników, członkami NGO i przedstawicielami JST i zamieszkujących obszary wiejskie województwa lubuskiego na temat partnerstwa oraz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, w tym małego przetwórstwa lokalnego.

Zakładane wskaźniki do osiągnięcia przez Wnioskodawcę:

1.       Liczba szkoleń 3-dniowych – 3

2.       Liczba uczestników szkoleń – 75

3.        Liczba przeprowadzonych spotkań w gospodarstwach dla każdej z grup – 3

4.        Liczba uzupełnionych ankiet po szkoleniu stacjonarnym – nie mniej niż 60

Do długofalowych efektów realizacji operacji należy zaliczyć aktywizację do podejmowania działań, do których zostaną oni zachęceni w ramach poruszanych zagadnień oraz wzrost świadomości młodego pokolenia obszarów wiejskich na temat możliwości realizacji działań wspólnych rolników skutkujących rozwojem gospodarstw w ich lokalnych środowiskach oraz przekazanie tej wiedzy kolegom i koleżankom po powrocie do swoich miejscowości oraz szkół. Spotkania w gospodarstwach i wykłady prowadzone przez ekspertów, przewidziane w ramach szkolenia, przyczynią się to wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Grupa młodzieży uczestnicząca w projekcie, która szybko jest w stanie pojąć nowy materiał prezentowany podczas szkoleń, stanowczo ułatwi wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich, także po zakończeniu operacji podczas spotkań w szkołach czy z lokalnymi podmiotami. To właśnie ta grupa, zamieszkująca obszary wiejskie województwa lubuskiego, reprezentująca organizacje pozarządowe, aktywnych rolników, czy lokalnych przedsiębiorców, pozwoli ułatwić wymianę wiedzy pomiędzy różnymi podmiotami, które działają często w roli społecznika, wpływając na rozwój obszarów wiejskich.

W celu sprawnego i szerokiego rozpowszechnienia informacji o operacji zostaną podjęte działania promocyjne polegające na umieszczeniu informacji na stronie www (Lidera i Partnerów). Będzie się na nich znajdować informacja o źródłach finansowania, założeniach i celach projektu. Strona www będzie narzędziem wspierającym rekrutację. Ponadto, informacja o rekrutacji uczestników na szkolenie wyjazdowe zostanie wysłana do szkół rolniczych w województwie lubuskim.

 

Zostań Parterem KSOW na www.ksow.pl

 

Więcej informacji na stronie Partnera.