Rękodzieło wczoraj i dziś – warsztaty
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
W dniu 29.03.2023 r., została zawarta umowa nr 15/2023 między Województwem Lubuskim – Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze a Lubuską Izbą Rolniczą jako „Partnerem KSOW” na realizację operacji: „Rękodzieło wczoraj i dziś – warsztaty”. Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 Plan operacyjny na lata 2022 – 2023.
Celem operacji jest przeszkolenie mieszkańców obszarów wiejskich z województwa lubuskiego w zakresie wykonywania i wykorzystywania charakterystycznych splotów tworzonych na sznurkach zwanych makramą, a także zapoznania z techniką Tiffanny’ego wykorzystywaną przy tworzeniu witraży w celu podtrzymywania tradycji rękodzieła jaką są witraże oraz makrama, a także wykorzystywania tych technik w innowacyjnych zastosowaniach, dających możliwość dodatkowego zarobkowania.
Efektem realizacji operacji jest zorganizowanie 2-dniowych warsztatów oraz przeszkolenie 20 osób, mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubuskiego, które poprzez udział w zaplanowanych warsztatach zdobędą stosowną wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia małych form witrażowych oraz przedmiotów wykonywanych w technice makramy.
Planowane warsztaty, których efektem będzie zdobycie przez mieszkańców obszarów wiejskich wiedzy i umiejętności w zakresie technik wyplatania makramy oraz tworzenia małych form witrażowych staną się zachętą i impulsem do dalszego indywidualnego doskonalenia, podejmowania nowych wyzwań oraz poszukiwania możliwości wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy. Takie przedsięwzięcia jak przedstawiona operacja są niezwykle cenną pomocą dla osób zainteresowanych zdobywaniem nowych lub rozwojem posiadanych już umiejętności. Dla wielu z nich rękodzieło jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale także szansą na możliwość dodatkowego zarobku oraz dostrzeżenie wśród lokalnej społeczności. Dzięki temu zyskują wiarę w siebie i swoje możliwości, co jest impulsem do dalszego osobistego rozwoju. Powstające w wyniku lokalnego rękodzieła prace, często stają się wizytówką wsi i regionu, przez co wykorzystywane są do jego promocji. Zachęcają mieszkańców do podejmowania zarówno indywidualnych wyzwań jak i wspólnych inicjatyw. Rękodzielnicy dzięki swojej pracy, często stają się inspiracją dla innych i znajdują wielu naśladowców. Dzięki temu przyczyniają się do rozwoju swoich małych ojczyzn, w tym przypadku zamieszkiwanych przez nich obszarów wiejskich.
Więcej informacji na stronie Partnera.
Zostań Parterem KSOW na www.ksow.pl