Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Lubuskie stara się o przyłączenie do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego

20.02.2019

Na wniosek Departamentu PROW Zarząd województwa udzielił zgody na podjęcie działań mających na celu przystąpienie Lubuskiego do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK) promuje produkcję i spożycie regionalnej żywności, pomagając jednocześnie w rozwoju drobnych przedsiębiorstw i turystyki w danej okolicy” - powiedział Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Żywność, sygnowana oznaczeniem " Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego", jest nie tylko smaczna, ale i bezpieczna a przede wszystkim zdrowa. Jej  producentami są gospodarstwa rolne i rybackie, sklepy farmerskie, gospodarstwa agroturystyczne. Lokalne zajazdy i restauracje serwują natomiast dania, charakterystyczne dla regionu z wykorzystaniem produktów oznaczonych tym znakiem.” - dodał Arkadiusz Dąbrowski, Dyrektor Departamentu PROW.

Idea Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powstała w Szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r. Projekt ten szybko spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców i władz samorządowych w regionach, których ambicją było zaoferowanie mieszkańcom i turystom regionalnej żywności najwyższej jakości. Aktualnie Sieć zrzesza 46 regionów z 13 krajów Europy, w tym 10 regionów z Polski.

Głównym celem regionów znajdujących się w Sieci jest promocja rozwoju tradycyjnej  i nowoczesnej żywności opartej na lokalnych surowcach. Regiony realizują działania, które mają na celu promocję i poprawę jakości regionalnej żywności oraz wzmocnienie regionalnej tożsamości. W obrębie każdego regionu istnieje regionalna sieć zrzeszająca producentów uczestniczących w sieci – są nimi m.in. gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności i restauracje podkreślające swoje powiązania z regionem. Producenci muszą spełniać kryteria dla produktów i potraw uznanych za żywność lokalnego pochodzenia.

Sieć ma również na celu ułatwienie turystom i pozostałym konsumentom dostępu do żywności produkowanej i przetwarzanej na bazie lokalnych i regionalnych surowców w całej Europie. Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego oparta jest na ogólnie rozpoznawalnym logo, ustalonych kryteriach członkostwa, wspólnych zadaniach promocyjnych i marketingowych na poziomie regionalnym jak i europejskim.

Zatwierdzone regiony (województwa) otrzymują następujące korzyści:

- Członkostwo w Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego,

- Udział we wspólnych działaniach ESRDK, w tym w szkoleniach,

- Pozwolenie na wykorzystanie logo ESRDK,

- Publikowanie informacji na oficjalnej stronie internetowej Koordynatora Europejskiego www.culinary-heritage.com, która wspiera zarówno region jak i poszczególnych członków przedsiębiorstw.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009