Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego

06.02.2019

Podczas konferencji prasowej 04 lutego 2019 roku zaprezentowano nową publikację „Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego” oraz przedstawiono warunki, jakie należy spełnić, aby produkt mógł się pojawić na Liście Produktów Tradycyjnych.
„Na krajową listę wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Lista istnieje od 10 lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Lista ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni i być źródłem informacji na temat tradycji, sposobu wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów. Producenci z naszego regionu zarejestrowali 78 produktów. Najwięcej produktów, bo aż 16 w kategorii mięso, 14 w kategorii napoje alkoholowe i bezalkoholowe, 12 w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze, a w pozostałych kategoriach jest tych produktów 36” – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Jak podkreślał wicemarszałek podstawą wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jakość oraz wyjątkowe cechy i właściwości wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne metody uważa się te wykorzystywane od co najmniej 25 lat. Podstawą wpisu jest wykazanie 25 letniej tradycji wytwarzania produktu.
O publikacji i powodach jej powstania mówił Arkadiusz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Programu Rozwojów Obszarów Wiejskich.
„Jesteśmy w bardzo dobrym kontakcie z producentami. Mamy cały czas możliwość próbowania tych produktów i chcieliśmy umożliwić możliwość zakupu tych specjałów lubuszanom. Stwierdziliśmy, że trzeba zebrać to w jedną całość i wydać publikację z kontaktami do producentów, żeby mieszkańcy regionu i nie tylko, też mieli bezpośredni dostęp i mogli próbować tych wyśmienitych rzeczy.”
Informacje o produktach przynależnych do województwa Lubuskiego, znajdujących się na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zostały zebrane w całość i tak powstała publikacja „Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego”. Na jej potrzeby opisy zostały zredagowane przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich – dodał dyrektor Arkadiusz Dąbrowski.
Produkty tradycyjne zostały podzielone na 10 kategorii: 1. Sery i inne produkty mleczne, 2. Mięso świeże oraz produkty mięsne, 3. Produkty rybołówstwa, w tym ryby, 4. Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce, 5. Wyroby piekarnicze i cukiernicze, 6. Oleje i tłuszcze, 7. Miody, 8. Gotowe dania i potrawy, 9 Napoje, 10. Inne produkty. – Publikacja ma charakter otwarty, jest jeszcze dużo miejsca na kolejne produkty.
Kolejne dwa produkty oczekują na wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Są to chleb żytni zgłoszony przez Magdalenę Świderską z Gospodarstwa Malinówka. Przepis na niego pochodzi z Wołynia. Drugim jest długo dojrzewająca kiełbasa z dziczyzny o nazwie „Palcówka” wytarzana przez Mirosława Deca prowadzącego Gościniec u Deców we wsi Karszyn.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009