Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjny do Karpacza

15.12.2018

W dniach 6 - 8 grudnia SR KSOW zorganizował wyjazd studyjny do województwa Dolnośląskiego. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele starostw Powiatowych, Gmin z regionu oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego woj. Lubuskiego. Mając na uwadze, iż tradycyjne produkty regionalne, oraz  sposób i warunki ich wytwarzania, są bardzo ważnymi elementami dziedzictwa kulturowego każdego regionu. Obecnie, w czasach które coraz bardziej nastawione są  na konsumpcję, ochrona i promocja dziedzictwa kulinarnego są bardzo istotne. Rosnące zainteresowanie tematyką kulinarną znajduje swoje odbicie także w turystyce. Powstają ciekawe szlaki kulinarne, miejsca w których gastronomia skupia się w głównej mierze na serwowaniu zdrowych lokalnych produktów regionalnych, ekologicznych, certyfikowanych. Dolny Śląsk to także bogactwo ciekawych produktów, stąd inicjatywa wyjazdu, by zapoznać się z dobrymi, wzorcowymi praktykami związanymi z produktem regionalnym.

Podczas wyjazdu zapoznano się z działalnością Winnice Jaworek w Miękini, która korzysta z dofinansowania ze środków unijnych na swoją działalność dodatkowo jest miejscem, które znajduje się w Europejskiej  Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Winnica jest jedną z pierwszych i największych winnic w Polsce uprawiających winorośl szlachetną Vitis vinifera. Jak można było się dowiedzieć W 2006 roku wina Jaworek włączone zostały przez Ministerstwo Rolnictwa na listę Produktów Tradycyjnych. Od roku 2015 Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska rekomenduje produkty Jaworek na liście 160 twórców najlepszych produktów regionalnych w całej Polsce. Winnice Jaworek należą także do Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego – Smaki Dolnego Śląska promującego tradycyjne produkty oraz kulinaria oraz zostały docenione za odtwarzanie tradycji uprawy winorośli na Dolnym Śląsku i propagowanie enoturystyki. Region Lubuski słynie z uprawy winorośli, spotkanie w Winnicach Jaworek, dało możliwość wymiany dobrych praktyk z gałęzi enoturystyki i sommelierstwa.

Grupa uczestników miała także możliwość odwiedzenia Galerii Produktu Lokalnego „SKARBIEC DUCHA GÓR”. To wyjątkowe miejsce na mapie dolnego śląska , w którym znaleźć można niepowtarzalne lokalne rękodzieło i pamiątki, inspirowane okoliczną przyrodą, krajobrazem oraz tradycją Krainy Ducha Gór, np. ceramikę, grafiki, rzeźby, obrazki i obrazy, rymowanki ilustrowane florotypią, woreczki zapachowe, biżuterię, szklane cudeńka, Buusy Karkonoskie (drewniane samochodziki), Anioły Karkonoskie Piotra Jagielskiego, Anioły Karkonoskie Staroskrzydłe skomponowane ze starego drewna, Poniatowskie Koniki malowane na starej desce, Bransoletki zdobione haftem zachełmiańskim, Filcaki z wełny owcy wrzosówki i inne. W zasobach galerii można zapoznać się z  niepowtarzalnymi smakami z lokalnych, rodzinnych produkcji, np: ręcznie zdobionymi piernikami, miodami i przepysznymi Konfiturami Karkonoskimi.

Na spotkaniu/debacie podsumowującej omówione wizyty doszło do szerokiej dyskusji uczestników, na temat nowych metod promocji lubuskich produktów. Pojawił się szereg wspólnych inicjatyw, pomysłów jak usprawnić i ukierunkować promocję produktu lokalnego w lubuskiem.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009