Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

INFORMACJA O REALIZOWANEJ OPERACJI „WYJAZD STUDYJNY DLA PSZCZELARZY Z WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO”

28.08.2018

 

W dniu 25 maja 2018r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z siedzibą w Zielonej Górze została podpisana umowa nr 10/2018 między Województwem Lubuskim – Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, a Lubuskim Związkiem Pszczelarzy jako „Partnerem KSOW” na realizację operacji pod tytułem „ Wyjazd studyjny dla pszczelarzy z województwa lubskiego” w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2018-2019 .

       Głównym celem operacji jest rozwój umiejętności i kwalifikacji pszczelarzy z województwa lubuskiego oraz zachęcanie młodych pszczelarzy do podnoszenia wiedzy, kompetencji i kwalifikacji przy prowadzeniu działalności pasiecznej oraz samorozwoju uczestników.

Grupę docelową wyjazdu studyjnego stanowią pszczelarze z województwa lubuskiego posiadający weterynaryjny numer ewidencyjny, pełnoletni. W grupie docelowej co najmniej musi być w wieku do 35 lat zamieszkałych na terenach wiejskich.

Wyjazd studyjny ma charakter otwarty i dotyczy pszczelarzy z województwa lubuskiego.

Przewidywanym wynikiem operacji jest

-poprawa jakości pozyskiwanych produktów pszczelich, w szczególności miodu,

- wzrost świadomości korzyści wynikających z chowu pszczół, nie tylko w pozyskiwaniu produktów pszczelich ale przede wszystkim – zapylaniu roślin,

- wzrost wiedzy i świadomości, a tym samym podjęcia działań w kierunku tworzenia grup producentów, spółdzielni lub innych podmiotów ułatwiających organizację produkcji i sprzedaży wytworzonych produktów,

- wzrost zainteresowania się przetwórstwem pozyskiwanych produktów i sprzedaży produktu przetworzonego oraz nawiązanie współpracy między pszczelarzami, wymianę doświadczeń i promowanie dobrych praktyk w pszczelarstwie z innych terenów Polski.

- poszerzenie oferty swojej pasieki poprzez wprowadzenie szkoleń dla dzieci i młodzieży, organizowanie okolicznościowych pokazów, degustacji i doradztwa.

Podczas wyjazdu studyjnego pszczelarze skorzystają ze szkolenia w specjalistycznym laboratorium badania jakości produktów pszczelich, wykładów prowadzonych przez nauczycieli i wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, odwiedzą firmę „Barć”, zajmującą się hodowlą matek pszczelich, jak również prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na handlu sprzętem pszczelarskim, firmę „Witabo”, która jest grupą producencką zajmującą się produkcją i sprzedażą owoców i warzyw, oraz spółdzielnię „ Apis” zajmującą się przetwórstwem i sprzedażą produktów pszczelich.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009