Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

lubuskie

English 
baner

Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2017 została wybrana !

14.06.2017

 

Od dziś Santoczno Najpiękniejszą Wsią Lubuską 2017 !!

Zaprezentowali się tak, że komisja nie miała najmniejszych wątpliwości. Pokazali swoje dziedzictwo, historię i tradycję wsi. Piękne miejsca, dbałość o środowisko, Izba pamięci i mnóstwo wspomnień… Ale przede wszystkim aktywna wspólnota mieszkańców.

Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczyli, podczas oficjalnej gali w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek województwa Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Zależy nam na pokazywaniu przepięknych wartości, które pielęgnowane są w małych ojczyznach. Najpiękniejsza wieś lubuska to najpiękniejszy kawałek Lubuskiego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości w sali kolumnowej Urzędu.

- Przede wszystkim cieszę się, że nie brakowało zgłoszeń do konkursu. Nagrody są ważne, ale ważne jest także zaangażowanie lokalnych działaczy na rzecz swoich społeczności, co pokazujemy w konkursie – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Mamy możliwości do zrzeszania się i wspólnych działań, dlatego mam nadzieję, że to wszystko nadal będzie sprzyjało upiększaniu i pokazywaniu lubuskiej wsi – przekonywał wicemarszałek.

Mimo iż do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się tylko 13 wsi, spośród 10 zakwalifikowanych do kolejnego etapu, było bardzo ciężko wybrać finalistów. Dlatego komisja postanowiła po raz pierwszy w historii konkursu przyznać dwie nagrody ex aequo. I tak III miejsce z nagrodą 1000 zł, zajęła wieś Kosierz, II miejsce na podium podzieliły dwie wsie, otrzymując po 2000 zł Gościm i Gołaszyn. I miejsce z nagrodą 5000 zł zajęło Santoczno. Komisja postanowiła również wręczyć wyróżnienia dla dwóch wsi.

Mierzęcin oraz Sieniawa Żarska, gdzie każda z wyróżnionych otrzymała po 500 zł. Doceniono zadbane mieszkania i budynki gospodarcze, a także estetycznie zagospodarowane ogrody i tereny rekreacyjne. Ale niewątpliwie najważniejsza była aktywność mieszkańców przy organizacji lokalnych uroczystości i inicjatyw.

Pani Maria Matwiejuk – sołtys zwycięskiej wsi, nie kryła wzruszenia i zaskoczenia. „Tego nikt się nie spodziewał” – mówiła. Zabierając głos opowiedziała o tym jak piękne jest Santoczno

Uroczystość wręczenia nagród uświetniły zespoły „Macierzanka” z Gościmia  oraz „Stokrotki” z Trzebicza. Oba zespoły zadbały o oprawę muzyczną konferencji.

Zaskoczeniem podczas gali wręczania nagród był sołtys Wojciech Sinkowski, ze wsi Górki w gminie Santok – porwał do śpiewu i tańca spontanicznym występem, jak zawodowy wodzirej. Bardzo dziękujemy Panu sołtysowi za występ !

Serdeczne podziękowania kierujemy również do kabaretu naszych urzędowych kolegów z Departamentu Infrastruktury Społecznej oraz artystów Teatru Wielkiego z Cigacic.

Konkurs na „Najpiękniejszą Lubuską Wieś” od lat ma te same cele. Inicjatywa ma m.in. podnieść atrakcyjność miejscowości wiejskich i poprawić jakość życia jej mieszkańców. Chodzi o aktywizację i integrację lokalnych społeczności, dbałość o zachowanie krajobrazu wiejskiego, a także upowszechnianie najlepszych wzorców działania poszczególnych sołectw.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy za rok!

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009